Ciele
Ciele sú ďalšou dôležitou súčasťou psychickej práce športovca. Ak má naša aktivita vhodný a dosiahnuteľný cieľ, vyvíjame v nej väčšie úsilie a práca je efektívnejšia. Cieľ je miesto alebo stav, kam sa chceme dostať. Ovplyvňuje našu sebadôveru, zameranie pozornosti, zvyšuje odolnosť a pomáha nám naučiť sa a zdokonaliť nové schopnosti. Viete, kam sa chcete dostať? Čo chcete v športe dosiahnuť? Máte ciele na dlhodobé aj krátkodobé obdobie? Sú vaše ciele merateľné? Stanovujete si ciele na jednotlivé zápasy aj tréningy? Akým spôsobom si spätne hodnotíte plnenie svojich cieľov? Tieto a podobné otázky by si mal športovec zodpovedať predtým, ako začne pracovať na nastavovaní cieľov.
Kariéra športovca je náročná cesta plná prekážok, ktorá môže človeku priniesť veľa krásnych a pozitívnych skúseností. Pri každej ceste je dôležité stanoviť si cieľ, ktorý nám určí, kam chceme ísť, motivuje nás a dáva nám potrebný „drive“. Bez neho nám bude chýbať jasný smer a ťažko dosiahneme akýkoľvek úspech.
Teoretické práce analyzujú rôzne druhy cieľov. Z hľadiska toho, na čo je cieľ zameraný, poznáme tri hlavné typy:
- výsledkové - zamerané na porovnanie s inými športovcami alebo tímami (poraziť najbližšieho súpera, byť prvý v súťaži, umiestniť sa do tretieho miesta),
- výkonové (performačné) - sledujú úroveň vlastných schopností v porovnaní s ich úrovňou v minulosti (zlepšenie osobného rekordu v behu na 400m, zlepšenie úspešnosti streľby z trestných hodov o 10%),
- procesné - špecifikujú určitú procedúru alebo techniku rámci konkrétnej športovej činnosti, to znamená čo by sme mali v rámci danej aktivity robiť príp. akým spôsobom (futbalista - mať hlavu hore pri vedení lopty a vidieť rozmiestnenie hráčov na ihrisku, tenista – pri každom servise sa koncentrovať na správnu techniku tela a švih ruky).